Anadolu Üniversitesi Kütüphane

Uzaktan Erişim

Uzaktan erişim

Uzaktan Erişim ile ilgili yardım için aşağıdaki yönergeleri takip edebilirsiniz.

"Kampüs Dışı Erişim" nedir?

Anadolu Üniversitesi mensuplarının (öğrenciler, tam zamanlı öğretim üyeleri ve çalışanlar), Kütüphane elektronik kaynaklarına (veritabanları, süreli yayınlar, e-kitaplar ve slaytlar vb.) Kampüs dışından erişimini sağlayan olanaktır.

Neden Vekil (Proxy) Sunucu Kullanıyoruz?

Kullandığımız elektronik kütüphaneler ve veritabanlarıyla olan lisans anlaşmamız gereğince, bu kütüphanelere ve veritabanlarına sadece Anadolu Üniversitesi'nin sahip olduğu IP numaralarından ulaşılmaktadır. Veritabanlarına Anadolu Üniversitesi kampüslerı dışındaki herhangi bir yerden bağlanmak istenildiğinde bu veritabanları kullanıcı adı ve parola sorgusuyla kullanıcı doğrulamasını sağlamaktadır. Anadolu Üniversitesi kampüslerı içerisinde ise kütüphanelere ve veritabanlarına internet tarayıcısıyla bağlanıldığında kullanıcının IP adresi bu site tarafından kontrol edilmekte ve IP adresi Anadolu Üniversitesi'nin geçerli IP adresleri arasında ise kullanıcı adı ve parola sorulmadan kullanıcı doğrulanması sağlanmaktadır.Bu nedenle Vekil (Proxy) sunucu kullanıyoruz.

"Kampüs Dışı Erişim"den nasıl yararlanabilirim?

Tarayıcınızda yapacağınız bir kaç küçük ayar ile bu veritabanlarına (Anadolu Üniversitesi Kampüslerı dışından) proxy sunucusu üzerinden bağlanabilirsiniz.

Proxy Ayarları Nasıl Yapılır?

Anadolu Üniversitesi Kütüphanesi veritabanı kaynaklarına kampüs dışından erişim için tarayıcınızda proxy tanımlaması yapmalısınız.
Otomatik vekil sunucusu proxy adresi: http://cdproxy.anadolu.edu.tr/proxy.pac Proxy tanımlaması için izleyeceğiniz yol kullandığınız tarayıcıya göre farklılıklar gösterebilir. Kullandığınız tarayıcıyı aşağıdaki linklerden seçerek adım adım proxy ayarlarının nasıl yapıldığını görebilirsiniz.

 

Kampüs dışı erişim sağlanmasına rağmen elektronik bilgi kaynaklarına erişemiyorum, nasıl yardım alabilirim?

Tarayıcınıza proxy adresini doğru tanımladığınıza emin olmak için ip.anadolu.edu.tr sitesini ziyaret edin. Doğru tanımlanmış bir tarayıcı size şu görüntüyü getirecektir :

IP Adresim

Apart, otel, yurt, internet cafe, iş yeri gibi Internet erişiminin toplu olarak kullanıldığı bir yerden bağlanmaya çalışıyor ve sorun yaşıyorsanız bunun nedeni kullandığınız ağ üzerinde proxy erişiminin yasaklanması olabilir.
Ağ yöneticiniz ile görüşürek Anadolu Üniversitesinin proxy adresi için ayrıcalık tanımalarını talep edin.

 

"Kampüs Dışı Erişim"den nasıl yararlanabilirim?

Tarayıcınızda yapacağınız bir kaç küçük ayar ile bu veritabanlarına (Anadolu Üniversitesi Kampüslerı dışından) proxy sunucusu üzerinden bağlanabilirsiniz.

Proxy server ısrarla kullanıcı adı ve şifrenizi soruyorsa, aynı kullanıcı adı ve şifre ile Mail Hesabınıza erişmeyi deneyin.
Bu servise de giriş yapamıyorsanız ve yanlış veri girmediğinize eminseniz, kullanıcı hesabınızla ilgili BAUM ile görüşmelisiniz.

Bilgisayarınız üzerinde kurulu olan bazı güvenlik yazılımları (özellikle firewall yazılımları) ve tarayıcınızdaki bazı ayarlar ya da eklentiler nedeniyle erişim sorunu yaşıyor olabilirsiniz.
Bir başka tarayıcı ile test edin. Tavsiyemiz Firefox, eğer kurulum yapmadan kullanmak isterseniz Portableapps sitesinden kurulum gerektirmeyen Firefox sürümünü indirebilirsiniz.

Bu sayfalarda yazılanlar sorununuzu çözmediyse, mesai saatleri içerisinde 0222 335 05 80/ 1737 numaralı telefondan Arif YILMAZ ile görüşebilirsiniz.
Telefon görüşmesi sırasında bilgisayarınızın karşısında olamıyorsanız, ekran görüntülerini alıp e-mail ile göndermeniz çözüme daha hızlı ulaşmamıza yardımcı olacaktır.

Kütüphaneciye Sorun

Veritabanları Kullanım Şartları


Anadolu Üniversitesi Kütüphanesi tarafından sağlanan elektronik kaynaklar, yayıncılar ile yapılan lisans anlaşmaları ve 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince kullanılmalıdır.

Elektronik kaynakların ticari amaçlarla kullanılması, otomatik dosya indirme programları ile sistematik toplu indirme yapılması, Anadolu Üniversitesi mensubu olmayan kişilerle veritabanı içeriklerinin ya da uzaktan erişim şifrelerinin paylaşılması telif haklarına aykırıdır.

Bu tür ihlaller, tüm üniversitenin ilgili kaynağa erişimin kesilmesine neden olacağı gibi kullanıcıya da yasal sorumluluklar yükler.

TUBİTAK EKUAL Kullanım Hakları Sözleşmesi

Kütüphane Anasayfasına dönmek istiyorum